Kardio vs. HIIT – věčný souboj s jasným vítězem

    Posted in : Sport :
  • On : Kvě 01, 2023

Sportující lid má většinou společné dva cíle – zvyšování výkonnosti a udržení/snížení tělesné hmotnosti, respektive redukci tukové tkáně. Dlouhá léta byl jediným logickým procesem, který vedl k obojímu pouze kardio trénink. V současné době (lépe řečeno v posledních cca 5 letech) se na této scéně stále častěji prosazuje tzv. HIIT trénink. Co to je, jak funguje a je opravdu lepší než klasické vytrvalostní cvičení? Pojďme si představit základní fakta!
zvedání čínek

Co si představit pod pojmem kardio

Sportovci jistě ví, nebo alespoň tuší, co tento pojem znamená. Jde o většinou pohyby, které se cyklicky opakují fáze, tedy běh, plavání, běžky apod. Základem je tedy fyzická práce. Ta se provádí ve střední aktivitě na zhruba 60 až 75% maxima tepové frekvence (TF). Tuto hladinu TF je nutné udržet minimálně 45-60 minut nezměněnou. Tělo se totiž zhruba po 40 minutách práce rozhodne za zdroj energie použít místo cukrů tuky, čímž dochází ke spalování. Dále se v této aerobní úrovni rozvíjí činnost srdce.

Co je HIIT

Zkatka pochází z anglického High Intesity Interval Training – vysoce intenzivní intervalový trénink. Z názvu vyplývá, že cvičení probíhá na submaximální (více než 85%) úrovni TF. Největší rozdíl oproti vytrvalostním aktivitám je to, že dochází ke střídání fází pracovních a odpočinkových a to v pravidelných intervalech. Tréninky jsou kratší, zhruba 20 minutové. Zdrojem energie jsou především cukry, přesto podle studií až 33% kalorií spálených cvičením pochází z tuků!
spocené tělo

Souboj mýtu a vědy

Dnes již existuje řada vědeckých studií, které potvrzují, že abychom spalovali tuky, je vhodnější zařadit HIIT než kardio. Základní kamenem tohoto tvrzení je fakt, že ačkoliv tuky jsou spalovány během zátěže spíše při vytrvalostních činnostech, HIIT přináší spalovací efekt dlouho po skončení tréninku (až 24 hodin). Jak je to možné? Střídáním zátěže dochází ke zrychlení bazálního metabolismu! A to je právě nejdůležitější aspekt, proč jej zařadit. Navíc má intervalové cvičení vliv na inzulínovou senzitivitu. Ta určuje, kolik kalorií přijatých v potravě se uloží – čím je vyšší, tím samozřejmě méně!

Výsledek

HIIT trénink je lepší. Důvody? Trvá kratší dobu, je pestřejší, má lepší vliv na spalování, snižuje klidovou TF. Výsledky se dostavují rychleji a jsou trvalejší. Navíc endorfiny se vyplavují již na začátku cvičení, kdežto při kardiu až po hodině; cítíme se tak mnohem lépe nejen po cvičení, ale již v jeho průběhu.